DSCN9385 — kopia (2)
Buty to podstawa

W tangu, a w tańcu zwłaszcza, buty to podstawa. Muszą być dopasowane, wygodne no i modne oczywiście. Buty to nasz „instrument” i biżuteria równocześnie. Dobrze, jeśli zdobią nasz taniec, najważniejsze jednak, by pozwalały tańczyć komfortowo godzinami…

Skoro to takie ważne, nic dziwnego, że w głowie roi się od pytań: gdzie kupić, jaki model, jaki obcas, jak zamówić, itd.?
Poniżej napisaliśmy kilka wskazówek pomocnych w wyborze i zakupie profesjonalnych butów do tanga.

Życzymy przyjemnej lektury i owocnych zakupów,
Zespół Por Fiesta Club

Buty dla Pań

Drogie Panie, przyszłe i obecne Tanguery zasadniczo polecamy Wam buty argentyńskie. Najlepiej nabywać je w drodze bezpośredniego zakupu w Argentynie lub u osób, które pośredniczą w sprzedaży. Wiodące i sprawdzone marki tych butów (które oczywiście my też polecamy) to: znane jako Comme Il Faut, teraz występują pod nazwą Lisadore, Neo Tango, Flabella, Greta Flora, 4corazones, DNI.

Mamy świadomość, że opcja ta nie należy do najbardziej dostępnych w naszym mieście. Stąd w drugiej kolejności polecamy sięgać po marki polskich i zagranicznych producentów (Włochy, Turcja, Rumunia).

Wśród polskich, a nawet krakowskich producentów profesjonalnych butów do tanga, idąc za głosem naszych klubowych kursantek, polecamy zapoznać się z ofertą następujących firm: Senastiano (producent z siedzibą w Krakowie)ELANTE (producent z siedzibą w Warszawie) oraz firma TangoStore (sklep obuwia tanecznego z siedzibą w Warszawie).

Wśród producentów zagranicznych, wiemy i piszemy o kilku firmach, które cieszą się popularnością i uznaniem wśród naszych rodzimych tancerek: Tangolera (Włochy)Madame Pivot (Włochy), Mono (Rumunia).

Na początek polecamy

Na pierwsze lekcje i miesiące nauki polecamy buty na obcasie 7 cm, z zakrytą piętą i paskiem wokół kostki, mogą być również zakryte palce. Na początek polecamy wykonanie z gładkiej skóry. Naturalny lub/i bezpieczny kolor, pasujący do karnacji skóry i zasadniczej części garderoby.

Kiedy już wypracujemy oś/równowagę oraz opanujemy technikę chodzenia i prowadzenia stopy możemy sięgać po buty z w najróżniejszych kolorach i na wyższych obcasach, jak tylko budżet nam pozwala. Zaraz potem przyjdzie czas na różne materiały i modele, w tym ułożenie pasków zapinających oraz odkryte pięty.

Buty dla Panów

Panowie, podobnie jak Paniom, Wam również w pierwszej kolejności polecamy buty argentyńskie. Wśród sprawdzonych i polecanych przez naszych Kolegów tancerzy poszukujcie butów firm Dos para quatro, Neo Tango, 4corazones, Flabella, DNI, Greta Flora.

Wśród polskich, a nawet krakowskich producentów profesjonalnych butów do tanga, idąc za głosem naszych klubowych kursantek, polecamy zapoznać się z ofertą następujących firm: Senastiano (producent z siedzibą w Krakowie)ELANTE (producent z siedzibą w Warszawie) oraz firma TangoStore (sklep obuwia tanecznego z siedzibą w Warszawie).

Na początek polecamy

Na pierwsze lekcje i miesiące nauki polecamy klasyczny model obuwia męskiego wykonane z gładkiej skóry w kolorze czarnym/szarym. Na początek dla Panów równie dobrze sprawdzają się buty treningowe.

Buty treningowe

Buty treningowe polecamy na intensywne ćwiczenia oraz warsztaty, kiedy tańczenie trwa od 3 do 5/6 godzin w ciągu dnia.

Wśród producentów modeli treningowych przodują argentyńskie marki 4corazones oraz DNI.

Kupujemy wymarzone buty do tańca
Gdzie kupować/zamawiać?

Najlepiej buty kupować bezpośrednio u producenta lub jego pośrednika z możliwością przymierzenia butów przed zakupem. Dobrze, żeby but było dobrze dopasowany do stopy, nawet odrobinę ciasny – skóra się rozciągnie i dopasuje do stopy w tracie noszenia.

Kiedy pozostaje jedynie możliwość zamówienia wysyłkowego, wtedy polecamy dokładnie zmierzyć stopę i określić parametry modelu butów, który nas interesują.

Co ująć w zamówieniu?

Przy składaniu zamówienia oprócz zmierzonych wymiarów, warto zaznaczyć rodzaj stopy i podbicia, np. stopa szeroka/wąska, podbicie niskie/wysokie oraz podać numer obuwia, które nosimy zwykle na co dzień (numeracja europejska). Wybrać model obuwia i zaznaczyć wysokość obcasamateriał wykonania oraz kolorI transakcja powinna zakończyć się sukcesem, czego Wam życzymy.

Uwaga! Przy składaniu zamówienia zapytajcie o warunki wymiany/zwrotu lub ewentualnej reklamacji.

Jak zdejmować miarę?

Najczęściej na stronie producenta/sklepu jest instrukcja jak zdejmować miarę i składać zamówienie.

Z naszego doświadczenia podpowiadamy, co następuje:

Mierzymy szerokość śródstopia (rys. A) i długość stopy (rys. B) od pięty do najbardziej wystającego palca u nogi. Polecamy obrysować stopę na kartce, ważne aby stać prosto, najlepiej być opartym o ścianę. Do obrysowania możemy poprosić kogoś o pomoc.