Poznaj historię i filozofię Por Fiesta Club

Pierwsze piętro dawnego Pałacu Przeworskich ulokowane w centrum Krakowa, przy ul. Warszawskiej, gdzie historia spotyka się ze współczesnością, sztuką z nauką. To tutaj mieści się Por Fiesta Club. 

Zabytkowe wnętrza utrzymujemy w stylistyce dawnego Krakowa. Mieszczą się ty cztery sale. Dwie z nich, czerwona i niebieska, są dedykowane klubowej Akademii Tańca. To tutaj uczymy tańczyć (tango, flamenco, swing i samba brazylijska) oraz organizujemy wydarzenia artystyczne (koncert, milongi, fiesty flamenco). Przestronny hall i urokliwa kawiarnia to miejsca klubowych spotkań i rozmów.

Bywalcami klubu są osoby w różnym wieku. Najwięcej przychodzących do nas osób, to ludzie pracujący, którzy w swojej „codzienności” wybierają pasję. Tu nie ma osób przypadkowych. Klub gromadzi ciekawych ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej. Kultury, pasji, współtowarzyszy w zainteresowaniach. I znajdują to. Cieszy, bo właśnie z takimi ludźmi, i dla takich ludzi chcemy tworzyć to miejsce – Por Fiesta Club.

W tygodniu działalność klubu skupia się wokół Akademii Tańca. Ze względu na profil działalności klubu prowadzimy kursy i warsztaty tańca flamenco (Hiszpania/Andaluzja), tanga (Argentyna/Buenos Aires), lindy hop & slow drag (Stany Zjednoczone/ Nowy Orlean) i samby brazylijskiej (Rio de Janeiro). Uczymy tańca zawsze w odniesieniu do jego tradycji i historii powstania. Jesteśmy przekonani, że „dobrze robi się to, co się rozumie”. Do współpracy zapraszamy wykwalifikowanych Instruktorów Tańca. Wspólnie tworzymy autorski program nauczania, który pomaga nam przeprowadzić naszych Kursantów „od pierwszego kroku, do ładnego i płynnego tańca”. Wszystkie zajęcia taneczne odbywają się w profesjonalnie przygotowanych salach, odpowiednio oświetlonych, nagłośnionych, z lustrami i drewnianą podłogą.

Dopełnieniem „codziennego klubowego życia” jest kawiarnia. To tutaj serwujemy aromatyczny herbaty, pyszne kawy, orzeźwiające lemoniady, regionalne specjalności. Tutaj można usiąść, odetchnąć przy filiżance dobrej kawy. Spotkać się na chwilę przyjaznej rozmowy ze Kolegą/Koleżanką lub w grupie znajomych. Poznać innych klubowiczów.

 

 

 

Równocześnie kawiarnia jest tłem dla wielu wydarzeń klubowych, jak spotkania językowe (Café Madrid, Café A Brasileira), praktyki taneczne czy tematyczne rozmowy z zaproszonymi Gośćmi.

Weekendy to czas, w którym klub staje się kolebką kultury iberoamerykańskiej. Wtedy organizujemy wydarzenia artystyczne (koncerty muzyczne, milongi, fiesty i recitale flamenco, potańcówki swingowe). Stale zapraszamy do klubu wysokiej klasy artystów, zarówno z Polski, jaki i z zagranicy. Muzyków i tancerzy tanga z Buenos Aires, La Plata i innych zakątków Argentyny. Artystów flamenco z Granady, okolic Kadyksu czy z Sewilli. Ostatnio gościmy również pasjonatów muzyki i tańca swing jazz. To czas, w którym klub tętni życiem. Słychać muzykę, gwar i ożywione rozmowy. To chwilę, do których chce się wracać. Chwile, które nadają koloryt codzienności, tworzą historię pięknych wspomnień.

Naszą misją jest promowanie kultury iberoamerykańskiej w lokalnej społeczności miasta Krakowa. Chcemy, żeby Por Fiesta Club był atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców Krakowa, jego okolic oraz odwiedzających nas turystów.

W historii organizowanych wydarzeń współpracowaliśmy z krakowskimi i międzynarodowymi Instytucjami Kultury, jak: Instytut Cervantesa (warsztaty i koncerty flamenco „Peña Flamenca Triana”, Ambasada Argentyny (II ogólnopolskie trasy koncertowe „Original Tango Argentino”, Krakowskie Biuro Festiwalowe (koncert polskich i argentyńskich tang „Wianki 2015”, projekt „Milonga na Mogilskim”.

Skąd taka nazwa?

Nazwa Por Fiesta Club łączy w sobie dwa pojęcia por fiesta i klub.

Pierwsze było por fiesta, pojęcie zaczerpnięte z kultury flamenco. Por fiesta to robić coś, co daje radość, i robić to razem, w grupie. Bawić się, tańczyć i muzykować, rozmawiać i śmiać się. Taka powinna być fiesta.

Klub to społeczność, grupa osób nieprzypadkowych. Grupa osób, których coś łączy. W tym przypadku to grupa miłośników muzyki, tańca i języków kultury iberoamerykańskiej.

Dlaczego powstał?

Z wielkiej fascynacji i tęsknoty. Fascynacji tańcem i jego kulturą. Najpierw flamenco, potem tangiem argentyńskim. Tęsknoty do miejsc, gdzie można być z ludźmi, którym chodzi o to samo – pasje, zainteresowania. Gdzie ważna jest rzetelność i uważność na siebie. Bez takich miejsc, świat byłby smutny.

Jak to się zaczęło?

Za pomysłem (prędzej czy później) idą czyny. Znalazł się lokal, ekipa chętnych do współpracy ludzi i to wystarczyło. To miał być klub dla dorosłych – młodych dorosłych i starszych dorosłych, którzy szukają  w życiu czegoś więcej. Mają zainteresowania i chcę je realizować w grupie rówieśników. Dlatego od samego początku tworzyliśmy KLUB.

Wiedzieliśmy, że głównym obszarem działalności klubu będzie szkoła tańca. Dopełnieniem miały być zajęcia rozwojowe dla Dorosłych oraz spotkania tematyczne. Kawiarnia od początku miała być klimatycznym tłem klubowych wydarzeń i w tej roli sprawdza się do dzisiaj. Zobaczcie sami, jak to się zaczynało w październiku 2009 roku.

Czy dzisiaj jest taki, jaki był w planach?

Prawdę mówiąc, a raczej pisząc, jeszcze nie. Jest na dobrej drodze do tego, czym ostatecznie ma być. Osiem lat to wystarczająco długi czas, żeby z idei wyłuszczyć przysłowiowy konkret. A jaki on jest? Tego jeszcze nie chcemy zdradzać. Z pewnością opiera się na grupie Dorosłych, którzy mają pasję i decyzję, żeby za nią pójść.