Lindy Hop Twój Nowy styl

Odkryj magię dawnych lat z muzyką swing jazz. Tańcz Lindy Hop w Por Fiesta Club.

Lindy Hop to styl tańca spopularyzowany w Nowym Jorku przez afroamerykańskich tancerzy w sali tanecznej o nazwie Savoy Ballroom.

W połowie dekady lat dwudziestych ubiegłego wieku, w klubie Savoy tancerze tańczyli  w stylu Charleston, zawierającym elementy innych stylów, jak „Texas Tommy”, «Black Bottom» czy Lindy Hop narodził się, gdy tancerze Ci zaczęli wprowadzać do swojego tańca figury tańczone w otwartym trzymaniu. Dotąd tańczono przede wszystkim w trzymaniu zamkniętym. Zjawisko to znane jest pod nazwą „baty” czy „Swing Out”.

Mówi się, że nazwa „Lindy Hop”  pojawiła się w 1927 roku w Sali Balowej Savoy podczas konkursu tańca na pamiątkę słynnego lotu Charlesa Lindbergha przez Atlantyk. Lindy jest połączeniem zdrobnienia Lindbergh i hop (skok w języku angielskim), by w ten sposób odnieść się do/ upamiętnić/ „skoku” od jednego wybrzeża oceanu do drugiego.

Lindy Hop bardzo szybko zyskało popularność w całych Stanach Zjednoczonych. W wydaniu magazynu Life z dnia 23 sierpnia 1943 roku, ogłoszono Lindy Hop jako „taniec narodowy”. Z biegiem czasu, Lindy Hop ewoluowało w różnych stylach jak: huśtawka, West Coast, Jive, Boogie Woogie, Balboa, Wendy, etc.

Technicznie rzecz biorąc w Lindy Hop wyróżniamy podstawowy krok liczony na 8 „eight count” lub na 6 „six count”. Na jego podstawie budowane są wariacje tańczone w strukturze prostokąta, po linii lub obrotowo wokół osi centralnej (wokół osi pary, w tym samym miejscu przestrzennym).

Poziomy zaawansowania

Twoja ścieżka rozwoju tanecznego
Początkujący / A
od pierwszego kroku

Wprowadzenie do specyfiki stylu i praca nad bazowymi elementami tej techniki tańca, jak: Steps, Kicks, Triple Steps, w tym podstawowe zasady technik obrotów.

Kształtowanie właściwej postawy tanecznej oraz techniki prowadzenia/podążania (lead/follow) w linii prostej. Praca nad muzykalnością i osadzeniem kroku w rytmie, a dalej w melodii.

Poznawanie i utrwalanie bazowych kombinacji kroków 8-counts: Swing-Out oraz jego najbardziej typowe wariacje (Inside Turn, Outside Turn, Texas Tommy, Free Spin, Lindy Circle) w dwóch możliwych prowadzeniach: w pozycji otwartej i w objęciu.

Kolejny etap nauki to poznawanie kombinacji kroków opartych na 6-counts, jak: Basic Six Count, Underarm Turn, Side Pass, Tuck Turn, Waist Wrap oraz bazowych elementów Charlestona (solo oraz w pozycji side by side). Wprowadzenie do etykiety social dance, w tym nauka liniowego tańca Shim Sham, tańczonego wspólnie przez wszystkich uczestników na wieczorach tanecznych lindy hop – Swing Partys.

Początkujący + / A+
od 5 m-cy regularnej nauki

Kontynuacja pracy nad właściwą postawą w tańcu oraz techniką prowadzenia/podążania. 

Poznawanie nowych kombinacji kroków Charlestona zwanego Tandem Charleston (Charleston from the cross hand to open position, Charleston from S-Turn, obroty w pozycji Tandem, Side Kicks, Cross Kick, Kick Throughs, Shadow Charleston).

Utrwalanie i doskonalenie warsztatu kombinacji kroków 8-counts i 6-cunts, w tym praca nad własną stylizacją korków. 

Muzykalność, wprowadzenie do techniki tańca w szybkim tempie, tzw. Speed Lindy.

Z pośród nowych elementów wprowadzamy kolejny taniec liniowy Jitterbug Stroll.

Średniozaawans. / B
od 10 m-cy regularnej nauki

Doskonalenie techniki figur poznanych na wcześniejszych poziomach zaawansowania (A i A+).

Kontynuacja pracy nad muzykalnością, w tym poznawanie zasad improwizacji muzycznych. Pierwsze kompozycje własnego tańca z wykorzystaniem poznanych już figur. Poznawanie nowych rozwiązań z zastosowaniem kroków solo i prostych ozdobników. Pierwsze interpretacje wybranych utworów muzycznych w oparciu o strukturę kompozycji muzycznej.

Praca nad płynnością i elegancją ruchu, precyzja w prowadzeniu/podążaniu. Rozwijanie techniki stawiania kroków i prowadzenia figur. Praca na techniką lidera i followerki, zarówno w kontekście precyzji ruchu, jak i wchodzenia w kontakt prowadzenie/podążanie.

Nowe, bardziej zaawansowane technicznie i rytmicznie kombinacje kroków oraz ich wykorzystanie w różnym tempie utworów muzycznych, w tym sekret, jak tańczyć kiedy muzyka przybiera naprawdę szybkie tempo.

Do repertuaru dodajemy Flying Lindy Swingout, Tuck Turn with Kicks i Charleston 20’s, a dalej Swivels, Sugars (w pozycji side by side i w objęciu) oraz Sugar Pushes w wersji podstawowej i w wariacjach.

Nasi Instruktorzy Lindy Hop

Lindy Hop w Por Fiesta Club

David Tritel

Związany z Lindy Hop od przeszło 16 lat. Zaczął tańczyć w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, kraju,  którym narodziło się i zyskało największą popularność Lindy Hop. Po dziś dzień Ameryka Północna może pochwalić się najprężniej działającymi ośrodkami Swingu i Lindy.
 
David przez kilka lat podróżował i uczyć się w różnych stanach tańca, w tym Lindy Hop właśnie. W 2010 roku przyjechał do Europy. Uczył i dawał warsztaty tańca m. in. w Londynie, Kopenhadze, Berlinie i Warszawie. 4 lata później, w 2014 roku zdecydował się zamieszkać w Krakowie. Od początku swojego pobytu w tym mieście uczy tańczyć i występuje. Nadal daje warsztaty w innych krajach Europy. Aktualnie oprócz Lindy Hop uczy również Blues Dance i Balboa, a także rozwija swoje umiejętności taneczne w stylach West Coast Swing i Tango.

 

Dorota Kita

Swoją przygodę z tańcem rozpoczęłam w roku 2013, kiedy po raz pierwszy poszłam na lekcje tanga. Taniec natychmiast stał się moją pasją. Lindy Hop odkryłam nieco później a energia i radość tego stylu od razu podbiła moje serce. Od tego czasu intensywnie rozwijam swoje umiejętności biorąc udział w licznych kursach i warsztatach. Od samego początku trenuję pod czujnym okiem Davida Tritel, który szlifuje moją technikę w obu rolach zarówno jako partner (leader) jak i partnerka (follower). W swoim stylu lubię łączyć różne elementy tańców swingowych (lindy hop, blues, balboa, solo jazz). Taniec jest dla mnie jednym z najbardziej rozwojowych doświadczeń, w którym ciało musi uzupełniać się z umysłem.

Zapisz się na kurs

Lindy Hop w Por Fiesta Club

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

mam partnera/partnerkęposzukuję partnera/partnerki
Imię i Nazwisko partnera/ -ki

Ilość kursów:
1234

Solo:
Charleston Solo, poziom A // środa, 18:30 - 19:30 // NOWY kurs od 17 czerwcaCharleston Solo, poziom B // poniedziałek, 18:30 - 19:30Solo Jazz, open level // środa, 19:30 - 20:30Blues Solo, poziom A+ // czwartek, 19:00 - 20:00Izolacje, open level // poniedziałek, 19:45 - 20:45

W parach:
Lindy Hop Beginner &, poziom A+ // środa, 20:30 - 21:30Lindy Hop Intermediate, poziom B/C // czwartek, 20:15 - 21:15

Płatności:
Karty firmowe (Multisport, OK System, FitProfit): nie posiadam kartyposiadam kartę
Płatność za zajęcia: pojedyncze zajęcia/ 30/50 PLNkarnet

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji o kursach i imprezach organizowanych przez Por Fiesta Club.
TakNie

Uwagi:

Z polecenia:

Kod promocyjny: