Bachata, taniec pochodzący z egzotycznej i słonecznej Dominikany. Tak, jak inne tańce obu Ameryk powstał spontanicznie, „z potrzeby serca” mieszkańców tej części Karaibów. Bachata to ważny element kultury i obyczajowości przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Dominikańczycy to z natury ludzie weseli, którzy kochają się śmiać, tańczyć, śpiewać i dobrze się bawić, z drugiej zaś strony są bardzo kochliwi, romantyczni i uczuciowi. Bachata doskonale odzwierciedla ich charakter i podejście do życia. Najpiękniejsze jest w niej to, że, tak jak jej twórcy, ma nie jedno oblicze, może być zarówno romantyczna, zmysłowa, jak i energiczna i pełna radości.

Bachata - rozkołysz się w karaibskich rytmach
Nasi Instruktorzy Bachata
Zofia i Cristian De los Santos, polsko-dominikańskie małżeństwo promujące kulturę Republiki Dominikany w Polsce. Są prawdziwymi pasjonatami tego kraju, zafascynowanymi wieloma aspektami kultury dominikańskiej. Podczas swoich kursów i warsztatów przekazują wiedzę nt. bardzo istotnej części tożsamości Dominikańczyków, czyli muzyki i tańca.
Cristian De los Santos Gonzalez – Dominikańczyk pełną gębą, we wszystkim co robi tryska karaibską radością i pozytywnym podejściem do życia. Już od urodzenia, jak każdy Dominikańczyk, żył w otoczeniu rozbrzmiewających wszędzie rytmów karaibskich. Bachaty i merengue nauczył się w domu i na ulicy. W późniejszym czasie techniki uczył sie od mistrzów, m.in. od Rodolfo Montaño Castro. W 2017 wraz z żoną stworzył „De los Santos Project”, który ma na celu przybliżanie Polakom wiedzy o Dominikanie, o jej różnorodnej kulturze i fascynującej historii, popularyzowanie oraz promowanie dominikańskiego dziedzictwa kulturowego (w tym tańca i muzyki – bachaty i merengue) poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturowych i artystycznych.
Zofia De los Santos-Gonzalez – swoją taneczną przygodę rozpoczęła w wieku 4 lat. Naukę tańca zaczęła od baletu, następnie przyszedł czas na taniec towarzyski, a później salsę. Na swojej tanecznej drodze zawsze dążyła do stylu jak najbardziej swobodnego, naturalnego, pozbawionego patetyczności i sztuczności, który ostatecznie odnalazła w tańcach karaibskich – salsie, merengue i bachacie. Uczęszczała na zajęcia praktycznie do wszystkich krakowskich szkół tanecznych, które oferowały tego typu zajęcia. W późniejszym czasie szkoliła się podczas swoich wielokrotnych pobytów na Dominikanie. Wraz z Cristianem prowadzi zajęcia z bachaty i merengue oraz poświęca się promocji kultury Republiki Dominikany w Polsce.